Dublin w epoce Wikingów III. Groby

Dublin w epoce Wikingów

III. Groby – część 1

Wstęp

Groby zawierają niepodważalne dowody obecności Skandynawów (Wikingów) w Dublinie w 9 wieku. Ilość odnalezionych w 19 wieku (i później) pochówków wikińskich jest trudna do ustalenia, ponieważ ówcześni antykwariusze z reguły nie przywiązywali wagi do dokumentowania szczątków szkieletów. Przypuszcza się, na podstawie odkrytych zabytków, że odsłonięto do tej pory groby co najmniej 100 osób. Nie wydaje się to dużą liczbą w porównaniu do przypuszczalnej liczebności załóg flot wikińskich opisywanych w rocznikach. Niemniej jednak znaleziono w Dublinie bardzo dużo grobów w zestawieniu z nielicznymi wikińskimi pochówkami odkrytymi w innych miejscach w Irlandii czy Brytanii. Cztery piąte wszystkich wikińskich grobów w Irlandii odnaleziono w promieniu 5 kilometrów od centrum Dublina, z czego 75 procent pochodzi z wikińskiego cmentarzyska Kilmainham / Islandbridge. Szacuje się, że odkryto na tym cmentarzysku czterdzieści trzy groby z wyposażeniem grobowym. Możliwe jest, że wiele innych skandynawskich grobów zniszczono w odległej przeszłości lub też nie przypisano Wikingom wielu pochówków bez wyposażenia grobowego czy grobów ciałopalnych.

Skandynawski, pogański obrządek pogrzebowy różnił się znacznie od irlandzkiego, chrześcijańskiego rytuału pogrzebowego. We wczesnośredniowiecznej Irlandii owiniętych w całuny zmarłych chowano do grobów pozbawionych z reguły wyposażenia grobowego. Płytkie jamy grobowe wykopywano na osi wschód – zachód, a ciała układano w nich z głowami po stronie zachodniej w oczekiwaniu na dzień Sądu Ostatecznego. Wikingowie grzebali swoich zmarłych w ubraniach, razem z należącymi do nich przedmiotami. Mieli ich używać w życiu pozagrobowym. Rzeczy te układano starannie przy zmarłych w jamach grobowych, które często wykopywano na osi północ – południe. Taka orientacja pochówków nie była jednak regułą. Można zaobserwować znaczne różnice w orientacji grobów wikińskich, przy czym ludzie z niższych warstw społecznych byli przypuszczalnie grzebani bez wyposażenia grobowego.

map-pf-viking-cemeteries-and-burials-in-dublin

Ilustr. 18 Mapa przedstawiająca lokalizację wikińskich cmentarzysk i pojedynczych pochówków na terenie Dublina przed badaniami wykopaliskowymi przy Ship Street, George’s Street oraz w Finglas. Zwraca uwagę usytuowanie wikińskich cmentarzysk i pochówków w pobliżu rzek, dróg i wczesnośredniowiecznych klasztorów.

Zwykle odróżnia się groby mężczyzn od grobów kobiet na podstawie odmiennego wyposażenia grobowego. Elementy uzbrojenia, zwłaszcza takie jak miecze, groty włóczni i umba tarcz, a sporadycznie groty strzał czy głowice toporów, są typowe dla grobów mężczyzn. Stosunek wikińskich grobów mężczyzn i kobiet znalezionych w Dublinie wynosi w przybliżeniu 10 do 1, co wydaje się wskazywać, że kobiety stanowiły niewielką grupę wśród pierwszych osadników. W grobach kobiet znajduje się zwykle owalne zapinki typu skandynawskiego (nazywane także zapinkami żółwiowymi) oraz naszyjniki z paciorków. Te ozdoby wykonywano w krajach skandynawskich. Zazwyczaj przyjmuje się, że stanowią świadectwo pochodzenia osoby, przy której zostały złożone. Jeśli to założenie jest prawidłowe, to w 9 wieku w Dublinie mieszkały kobiety ze Skandynawii, a nie związane z Wikingami Irlandki czy mieszkanki Brytanii.

Niektóre z grobów wikińskich zawierały szczątki zwierzęce, ale nie wiadomo, czy znalazły się tam celowo. Dobór przedmiotów, które umieszczano w grobach oraz sposób ich rozmieszczenia wokół zmarłego miały z pewnością znaczenie dla Wikingów grzebiących zmarłych. Dla współczesnego archeologa te zależności są, niestety, niemożliwe do wyjaśnienia.

Copyright by toderen, 2009

Explore posts in the same categories: Artykuły

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: